Krasnojarsk

Autor: i-magazin.cz <info(at)i-magazin.cz>, Téma: Metro v zahraničí, Vydáno dne: 14. 05. 2006

Krasnojarsk je druhé největší město na Sibiři s 930 000 obyvateli, situované na obou březích řeky Enisej.

Město bylo založeno v roce 1628 a dnes je z něj průmyslové a kulturní centrum regionu. Hlavními průmyslovými odvětvími je výroba strojů, chemický průmysl, stavba lodí a speciální hliníková produkce. Jsou zde dvě univerzity, 15 ústavů pro vyšší vzdělání, pět divadel, 4 koncertní haly a 6 muzeí.

První trasa metra z třílinkové sítě se začala stavět v roce 1993. První část z Vokzal'na (železniční nádraží) do Vysotnaya bude pravděpodobně otevřena v roce 2002 (5 km, 3 stanice), dvě centrální stanice s jednou přestupní stanicí na budoucí severojižní linku budou otevřeny v roce 2004. Dalších osm stanic je plánováno postavit směrem na severozápad (do Korkina) a jedna další stanice Bugach.

Předpokládaná druhá trasa má spojit městské centrum se sídlištěmi na jižní části řeky. Na sever je plánováno rozdvojení na další dvě konečné. Pravá větev má vést do historického centra a levá na sever části Solontsy.

Třetí trasa nebude křížit obě předchozí trasy v centru, jak bývá zvykem, ale první bude křížit v zastávce Oktyabr'skaya a druhou trasu na jihovýchodě.