Projekt tramvajové rychlodráhy Brno

Autor: i-magazin.cz <info(at)i-magazin.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 14. 07. 2001

V příštím roce by jihomoravská metropole měla začít s přípravou projektové dokumentace pro první etapu výstavby tramvajové rychlodráhy. Brněnští zastupitelé v tomto týdnu schválili její technicko-ekonomické zadání. Pokud rozhodne stejně i městské zastupitelstvo, začnou se s přípravou studie upřesňovat i technické a ekonomické požadavky celého projektu. Novinářům to řekl náměstek brněnského primátora Pavel Kuba.


Podle jeho slov brněnský magistrát počítá s tím, že se cena celé investice vyšplhá až na několik miliard korun. Předběžné odhady hovoří o tom, že by výstavba na základě loňských cen stála přibližně 12,3 miliardy korun včetně nákupu vhodných tramvají a první část rychlodráhy by mohla být v provozu nejdříve v roce 2007.

První větev rychlodráhy by měla vést od autobusového nádraží Zvonařka přes brněnské centrum na Šumavskou ulici, měla by měřit více než devět kilometrů, povede po povrchu kromě vlastního centra, kde se plánuje její vedení pod zemí. Termín zahájení stavby této etapy není zatím znám, doladit se musí i financování celého projektu. Jisté je, že peníze pro tyto účely půjdou z několika zdrojů mezi kterými bude jak státní rozpočet tak rozpočet města Brna.